Korzyści, jakie płyną z ćwiczeń z obciążeniem, sprawiają, że trening siłowy cieszy się coraz większą popularnością. Nie wszyscy mają jednak czas i możliwości, by uczęszczać na siłownię. Dużo osób decyduje się więc na stworzenie dogodnego miejsca do ćwiczeń w domu. W tym celu niezbędny jest zakup odpowiedniego sprzętu. Doskonałym pomysłem będzie obciążenie żeliwne. Niezniszczalne talerze posłużą na lata i pozwolą osiągnąć dobre efekty w krótkim czasie.

Obciążenie żeliwne – czym się charakteryzuje?

Obciążenie żeliwne na siłownię (talerze bądź krążki) to wykonany z żeliwa sprzęt sportowy stanowiący doskonałe uzupełnienie gryfu lub regulowanych hantli. Obciążenia te od lat cieszą się niesłabnącą popularnością spowodowaną głównie jakością materiału, z którego są wykonywane i niezwykłą trwałością. Raz kupione talerze posłużą na lata mocnych treningów. Zaletą krążków żeliwnych jest niewątpliwie również ich kompaktowy rozmiar. W porównaniu z obciążeniami wykonanymi z innych materiałów (na przykład bitumicznych) zajmują naprawdę niewiele miejsca. Doskonale więc sprawdzą się w małych domowych siłowniach. Mniejsze rozmiary talerzy zdecydowanie ułatwiają również ich zmianę na gryfie. Obciążenie żeliwne można kupić w wielu konfiguracjach. Dostępne są zarówno zestawy razem z gryfem i zaciskami, jak i pojedyncze krążki, w które można zaopatrzyć się, jeśli osiągniemy duży progres w treningu. Istotny jest wtedy dobór talerza odpowiedniego do gryfu. Mogą bowiem różnić się one średnicą otworu (28, 30 lub 50 milimetrów). Dostępne wagi krążków to: 1,25, 2,5, 5, 10 i 20 kilogramów. Obciążenia żeliwne praktycznie nie mają wad, a przynajmniej tych dotyczących użytkowania. Jedynym ich minusem jest bowiem cena. Jest to najdroższy rodzaj obciążenia dostępny na rynku. Decydując się więc na zakup całego zestawu, trzeba liczyć się z dość dużym jednorazowym wydatkiem.

Korzyści, jakie daje ćwiczenie z obciążeniem

Talerzy żeliwnych używa się zazwyczaj jako dodatek do gryfu. Jednak już samo trzymanie ich w rękach podczas robienia przysiadów czy wykroków stanowić będzie doskonały bodziec dla mięśni. Regularne ćwiczenia z obciążeniem pozwolą zaangażować wszystkie partie mięśniowe do pracy, wyszczuplić sylwetkę lub zbudować mięśnie (w zależności od diety i celu treningu). Trening siłowy pozwoli również znacząco poprawić stan skóry (jej jędrność i elastyczność), zmniejszyć widoczność cellulitu, zwiększyć wydolność i wytrzymałość organizmu.

Niezależnie od tego, czy dopiero zaczynamy swoją przygodę z treningiem siłowym, czy jesteśmy już mocno zaawansowani, obciążenie żeliwne to zdecydowanie sprzęt, który warto posiadać w domu.