Jednym z niezwykle praktycznych elementów w każdej siłowni jest obciążenie żeliwne, które nakłada się bezpośrednio na gryf i zabezpiecza za pomocą dedykowanych zacisków. Posiada ono znakomite właściwości użytkowe – przede wszystkim pozwala na realizowanie urozmaiconych treningów skutkujących rozbudową mięśni oraz estetycznym wysmukleniem całej sylwetki.

Ponadprzeciętna trwałość idzie w parze z ergonomią

Standardowe Obciążenie żeliwne np. gumowane jest wykonane ze stopu żelaza, węgla, krzemu, siarki, fosforu i domieszek innych substancji. Dzięki temu charakteryzuje się bardzo wysoką odpornością na uszkodzenia mechaniczne w postaci pęknięć i zarysowań. Warto podkreślić, że jego wieloletnia żywotność generuje sporą oszczędność środków finansowych. Dla porównania zwykły odpowiednik bitumiczny ulega destrukcji po średnio dwóch latach i wymaga wówczas wymiany na nowy model. Kolejna zaleta to mocno ograniczone gabaryty, które w znacznym stopniu ułatwiają zarówno przechowywanie talerza, jak i przenoszenie go z miejsca na miejsce. W tym kontekście niewątpliwym udogodnieniem jest również możliwość umieszczenia na sztandze większego tonażu, co odgrywa istotną rolę w przypadku osób zaawansowanych, czyli np. zawodowych sportowców bądź kulturystów. Dodajmy, że obciążenie żeliwne występuje w zróżnicowanej palecie rozmiarowej (średnica zewnętrzna od około 10 do nawet 40 cm) oraz wagowej (od 0,5 do 25 kg). 

Wszechstronność i umiarkowana cena

Obciążenie żeliwne stanowi wyjątkowo uniwersalny element siłowni, ponieważ doskonale sprawdza się przy wyciskaniu na ławce prostej (podstawowe ćwiczenie na klatkę piersiową), wyciskaniu nad głowę w pozycji stojącej (zwanym inaczej żołnierskim), klasycznych przysiadach ze sztangą zarzuconą na kark, zginaniu przedramion (kształtowanie bicepsów i tricepsów), martwym ciągu (angażującym liczne grupy mięśni w tym samym momencie), rozpiętkach wykonywanych hantlami czy wznosach bocznych. Na uwagę zasługuje ponadto satysfakcjonująca cena talerzy. Za starannie wyprodukowany model o wadze 5 kg zapłacimy między 40 a 70 złotych, natomiast za model o wadze 10 kg – od 90 do maksymalnie 160 złotych. Egzemplarze bitumiczne są co prawda jeszcze tańsze, lecz ich niska wytrzymałość powinna nas zniechęcić do zakupu. Oto pozostałe atuty, jakie ma obciążenie żeliwne:

  • nieskomplikowany, ale jednocześnie elegancki design 
  • dopasowanie do gryfów prostych, łamanych, długich i krótkich 
  • brak nadmiernego nacisku na układ kostno-stawowy
  • łatwość chwytu i minimalne ryzyko upuszczenia na podłogę (ze względu na chropowatą powierzchnię)